Ana içeriğe atla

Blind Willie Johnson - Dark Was The Night Cold Was The Ground

1977. Voyager 1 uzay aracı güneş sistemi ve ötesini gözlemlemek için yola çıktı. Yolculuğu boyunca önemli veriler gönderdi dünyaya. Bunlardan en sevdiğim Carl Sagan 'ın  "pale blue dot" olarak isimlendirdiği fotoğraftır. Sagan aynı isimle kitap da çıkarmıştır. Kitabında neyin önemli olduğunu, uzaydaki yerimizi, varoluşumuzu betimlemeye çalışmıştır.

Voyager 1 ise günümüzde hala yoluna devam etmekte, güneş sisteminden çıkıp derin uzaya çoktan girmiş, dünyadan yaklaşık 22 milyon km uzaklıkta yolculuğuna devam etmekte.

Tabi bu görevde olası dünya dışı yaşam ihtimali sebebiyle, dünyayı ve üzerindeki canlı yaşamını anlatan bilgiler taşımakta. 

Amacı bizi tanıtmak olan altın bir plak voyager 1 ile birlikte uzayda süzülmeye devam ederken , içinde yer alan müzik özenle seçilmiş:
 Blind Willie Johnson - Dark Was The Night Cold Was The Ground

Johnson evsiz parasız kalınca, sokaklarda ıslak gazete kağıtları ile yatmaktan akciğer iltihaplanması sebebiyle yaşamını yitirmesine rağmen sesi güneş sistemini aşmıştır. 


Derin uzaydaki , sessiz, karanlık, soğuk, yalnız ilerleyiş için daha iyi bir parça seçilemezdi sanırım.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fen bilimleri ders linkler

 https://www.khanacademy.org/science/cosmology-and-astronomy/earth-history-topic/earth-title-topic/pi/season-simulator Basit bir simülasyon , dünya konumu ve güneş ışığı aktif değişimini gösteriyor İstenilen konum ayarlanabiliyor  https://www.earthspacelab.com/app/eclipse/ güneş ve ay tutulmaları  https://www.earthspacelab.com/app/moon-phases/ ayın evreleri  https://astro.unl.edu/nativeapps/  şu linkten naap labs v1.1 kurulumu içinde mevismler simulasyonu kullanışlı duruyor. dünya üzerinde konum belirleyip düşen ışığın gösterimi de mevcut https://www.vascak.cz/physicsanimations.php?l=tr https://www.physicsclassroom.com/Physics-Interactives/Refraction-and-Lenses/Optics-Bench/Optics-Bench-Refraction-Interactive https://www.physicsclassroom.com/Physics-Interactives/Reflection-and-Mirrors/Optics-Bench/Optics-Bench-Interactive https://www.physicsclassroom.com/Physics-Interactives/Light-and-Color/Stage-Lighting/Stage-Lighting-Interactive https://phet.colorado.edu/sims/html/bending-light/late

Doopy Run - Godot Engine Game

Doopy run eğitim sırasında oluşturduğum basit bir platform oyun denemesidir. Aşağıdaki linkten demoyu indirebilirsiniz. Windows linki Android APK linki

Mikroskop Gözlemi - Paramesyum Kültürü

Mikroskobik canlılarından birkaç örnek gözlemek için sınıf etkinliğinde kullanılmak üzere bir kültür ortamı oluşturduk. Bu ortam için bir miktar akvaryum suyu aldık. İçine canlı bir yapraklı bitki bir parça, bir tutam toprak, kuru yaprak attık. Ağzını peçete ile örtüp lastik ile tutturduk. 2 hafta mutfakta rafta ışıklı bir ortamda beklettikten sonra hazırladığımız preparatta aşağıdaki gözlemleri gerçekleştirdik. Fotoğraf ve videolar telefon adaptörü aracılığıyla telefon kamerası ile kaydedildi. Resimlerin kaliteli versiyonlarını linkten indirebilirsiniz: Mikroskop Gözlemi