Ana içeriğe atla

Blind Willie Johnson - Dark Was The Night Cold Was The Ground

1977. Voyager 1 uzay aracı güneş sistemi ve ötesini gözlemlemek için yola çıktı. Yolculuğu boyunca önemli veriler gönderdi dünyaya. Bunlardan en sevdiğim Carl Sagan 'ın  "pale blue dot" olarak isimlendirdiği fotoğraftır. Sagan aynı isimle kitap da çıkarmıştır. Kitabında neyin önemli olduğunu, uzaydaki yerimizi, varoluşumuzu betimlemeye çalışmıştır.

Voyager 1 ise günümüzde hala yoluna devam etmekte, güneş sisteminden çıkıp derin uzaya çoktan girmiş, dünyadan yaklaşık 22 milyon km uzaklıkta yolculuğuna devam etmekte.

Tabi bu görevde olası dünya dışı yaşam ihtimali sebebiyle, dünyayı ve üzerindeki canlı yaşamını anlatan bilgiler taşımakta. 

Amacı bizi tanıtmak olan altın bir plak voyager 1 ile birlikte uzayda süzülmeye devam ederken , içinde yer alan müzik özenle seçilmiş:
 Blind Willie Johnson - Dark Was The Night Cold Was The Ground

Johnson evsiz parasız kalınca, sokaklarda ıslak gazete kağıtları ile yatmaktan akciğer iltihaplanması sebebiyle yaşamını yitirmesine rağmen sesi güneş sistemini aşmıştır. 


Derin uzaydaki , sessiz, karanlık, soğuk, yalnız ilerleyiş için daha iyi bir parça seçilemezdi sanırım.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mikroskop Gözlemi - Paramesyum Kültürü

Mikroskobik canlılarından birkaç örnek gözlemek için sınıf etkinliğinde kullanılmak üzere bir kültür ortamı oluşturduk. Bu ortam için bir miktar akvaryum suyu aldık. İçine canlı bir yapraklı bitki bir parça, bir tutam toprak, kuru yaprak attık. Ağzını peçete ile örtüp lastik ile tutturduk. 2 hafta mutfakta rafta ışıklı bir ortamda beklettikten sonra hazırladığımız preparatta aşağıdaki gözlemleri gerçekleştirdik. Fotoğraf ve videolar telefon adaptörü aracılığıyla telefon kamerası ile kaydedildi. Resimlerin kaliteli versiyonlarını linkten indirebilirsiniz: Mikroskop Gözlemi

MQTT Broker Kurulumu – Mosquitto ve deneme

MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), nesnelerin interneti alanında önemli haberleşme protokollerinden biridir. Kısaca bir sunucu üzerinden (broker) bir cihazın yayın yapması (publish) ve başka bir cihazın da bu yayını takip etmesi (subscribe) ‘ne dayalı bir yapıdır. Yayın ve takip işlemleri broker üzerinde açılan topicler üzerinden olur. Örneğin; Publisher1 isimli yayıncımız brokerda /ev/priz1 isimli topic (konu) içine ‘aç’ diye yayın yapar. Prize bağlı röle içeren Subscriber1 isimli takipçimiz de brokerdaki /ev/priz1 isimli topic değerini takip eder. ‘aç’ yayınını gören Subscriber1 röleyi sürüp prizi aktifleştirebilir. Aynı topic için birden fazla yayıncı olabilir. (aile üyelerinin telefonlarından aynı prizi kontrol edebilmesi) Bir yayıncı birden fazla topic için yayın yapabilir. Örneğin nem ve sıcaklık sensörü olan cihaz bu değerleri /sensor/nem ve /sensor/sicaklik gibi iki ayrı topic için yayın yapabilir. Yine bir topic’i birden fazla subscriber takip edebilir.(

Arduino Bluetooth - Uzaktan Kumandalı Araba Upgrade

  Bozuk olarak satın aldığım swat uzaktan kumandalı aracın içerisine önce arduino ile nrf24l01 kullanarak uzaktan kumandalı işler hale getirmiştim ancak nrf mesafesi mini versiyonu kullandığım için kısa olduğundan bluetooth ile tekrar yaptım. İçine arduino pro mini + Bluetooth + tp4056 + 2 x 18650 ile açık alanda 80 m civarı rahat çalışıyor. Bir de polis ışığı korna far vs hepsini eklemiştim. Google playden Arduino Bluetooth RC Car uygulaması ile kullanabiliyorsunuz.  içinde bluetooth kod var, kolay bir kod. Bir de nrf ile yaptığım kodu ekledim. o biraz daha karışık oldu. joystick modülü ile kontrol edilecek şekilde yapmıştım hem alıcı hem verici kodlarıyla uğraştırıyor onu önermem ama denemek isterseniz kullanabilirsiniz. Kodu İndir